
A Delta Produkció összefogásra hív az iskolai zaklatás ellen
A Delta Produkció által 2024. december 9-én, az Átrium színházban megrendezett jótékonysági est az iskolai zaklatás elleni küzdelmet szolgálta. A sikeres esemény bebizonyította, hogy összefogással érdemi változást érhetünk el, és most lehetőséget kínálunk arra, hogy részese legyen.

Mutassuk meg, hogy együtt tehetünk az egyre aggasztóbb társadalmi probléma ellen!
A bullying – részben a social média robbanásszerű térnyerésének hatására – napjaink egyik legsúlyosabb gyerekeket, fiatalokat, így szülőket is érintő problémájává vált.
A Delta Produkció és partnerei a témával foglalkozó színházi előadáson túl is tenni szeretnének a sokakat érintő, akár életeket is veszélyeztető jelenség ellen.
A kampány mellé állt partnerek, szervezetek és védnökök összefogásának hála több tízezer embernek hívtuk fel a figyelmét erre a veszélyes jelenségre.
A kitűzött cél immár a küldetés továbbélése: szeretnénk a programot továbbvinni a nagyobb kapacitást elbíró helyszínekre és vidéki nagyvárosokba is.
A különböző típusú adományok felajánlásával több száz fiatalnak és felnőttnek biztosítottunk helyet a Delta Produkció előadásán, melynek gyerekjogi hátterét az UNICEF Magyarország biztosítja, pszichológus szakmai hátterét pedig az Országos Iskolapszichológiai Módszertani Bázissal dolgozzuk ki az iskolai bántalmazás elleni edukációs programban.
Célkitűzés:
Szeretnénk minél több érdeklődő számára elérhetővé tenni a Darázs című előadást, amely egy rendkívül izgalmas és befogadható formában tárja elénk az iskolai zaklatás és a feldolgozatlan fiatalkori traumák hosszú távú hatásait. Kiemelt célunk olyan szervezetekkel együttműködni, akik segítenek megérteni és feldolgozni a látottakat és képesek valódi tájékozódási lehetőségeket, segítséget nyújtani.
Kiemelt támogatók


Az iskolai zaklatásról
Az UNICEF Magyarország kutatásából igen szomorú kép rajzolódik ki az iskolai zaklatás, mint társadalmi probléma súlyosságáról. Az eredmények szerint a megkérdezettek 66 százaléka arról számolt be, hogy tanulmányai során rendszeresen éri vagy érte fizikai, lelki vagy verbális erőszak, az esetek csaknem felében napi szinten. Minden második iskolában bántalmazott gyerek zaklatása az online térben is folytatódik. A válaszadók negyede ráadásul úgy érezte, hogy senkihez nem fordulna segítségért, mert nem érdemes, vagy mert szégyelli a helyzetét.
A történet számít
A Delta Produkció magas minőségű, prémium előadásai különböző generációkat érintő ügyek mentén – színpadon túl is ható – történeteket mesélnek el szórakoztató, ám valódi mélységeket sem nélkülöző módon.
Az Ördög Tamás rendezésében, valamint Sodró Eliza és Kiss-Végh Emőke közreműködésével bemutatott Darázs című díjnyertes előadás az iskolai zaklatás, a feldolgozatlan, kibeszéletlen fiatalkori traumák lehetséges hosszú távú hatásait tárja elénk. Az előadáshoz kapcsolódóan edukációs foglalkozásokat biztosítunk osztályközösségek és felnőttek részére, hogy segítsünk felismerni, megelőzni, valamint kiutat mutatni az esetleges érintetteknek és környezetüknek.
A program gyerekjogi hátterét az UNICEF Magyarország biztosítja, pszichológus szakmai hátterét pedig az Országos Iskolapszichológiai Módszertani Bázissal dolgozzuk ki az iskolai bántalmazás elleni edukációs programban.
Történetgyűjtő kampány
A fentiek jegyében, médiapartnerünkkel, a WMN online magazinnal közösen első lépésként történetgyűjtő kampányt indítunk, amelynek célja, hogy az egykor iskolai bántalmazást át/túlélők őszinte trauma- és gyógyulás beszámolóinak segítségével reményt adjanak a jelenleg is érintetteknek. Hogy megmutassák: ami velük történik az NEM OKÉ. Nincsenek egyedül, van kiút.
A történeteket 2024. október 28. és november 22. között folyamatosan várjuk a https://wmn.hu/vim/ felületre. Címként minden esetben tüntessék fel, hogy Nem oké!
Kifejezetten olyan, 18 éven felüli beküldők történeteit várjuk, akik el szeretnék mesélni, hogyan sikerült leküzdeniük az iskolai, vagy online zaklatást és annak következményeit, valamint azt is, hogy akartak, tudtak-e segítséget kérni bárkitől a bullyinggal való harcban és a későbbi feldolgozásban. Minden történet számít. Minden történet segíthet másoknak!
A program mellett közismert, hiteles személyek is felsorakoznak, akik a beküldött történetek egy részét videós formában olvassák fel, jelezve, hogy a probléma bárkit érinthet.
A történetek médiapartnerünk, a wmn.hu, valamint a Delta Produkció felületein lesznek elérhetőek.
Az előadásról
DARÁZS
Segítségnyújtásból bosszúhadjárat, negédes small talkból kegyetlen pszichothriller. Egy krimi, ami úgy csíp, mint a darázs.
Két iskolai barátnő húsz év után újra találkozik. Nem is alakulhatott volna különbözőbben az életük, mégis van, amiben hasonlítanak egymásra, ami összeköti őket. Az egyik nem igazán akar semmit a másiktól, a másik nagyon is akar valamit. A férjéről van szó, akiről gyanítja, hogy megcsalja. A segítségnyújtásból bosszúhadjárat lesz, a negédes small talkból kegyetlen pszichothriller.
Létezik egy bizonyos darázsfajta, ami csípésével olyan erős idegmérget juttat áldozata szervezetébe, hogy az percekre lebénul. Még egy ember is. Állítólag ez a csípés okozza az egyik legnagyobb és legelviselhetetlenebb fizikai fájdalmat. Fiatalkori traumák is lehetnek ennyire fájdalmasak? Mi mindenre vagyunk képesek, hogy szabaduljunk tőlük?
A Darázs a bemutató évében a Fidelio „ÜGY” elnevezésű elismerésének nyertese lett.
Írta: Morgan Lloyd Malcolm
Rendezte: Ördög Tamás
Szereplők: Kiss-Végh Emőke, Sodró Eliza
Az előadás hossza kb. 70 perc
A feldolgozó foglalkozásról
Az edukációs foglalkozások célja, hogy segítsenek felismerni, megelőzni, valamint kiutat mutatni az bántalmazások érintettjeinek, illetve környezetüknek, kerüli a didaktikus megoldásokat, helyette interakción és párbeszéden alapul, játékos formában, a korosztályoknak megfelelően.
A NEM OKÉ program gyerekjogi hátterét az UNICEF Magyarország biztosítja, pszichológus szakmai hátterét pedig az Országos Iskolapszichológiai Módszertani Bázissal dolgozzuk ki az iskolai bántalmazás elleni edukációs programban.
Hogyan segíthet?
A kitűzött cél elsősorban a program továbbélése: szeretnénk a programot továbbvinni a nagyobb kapacitást elbíró helyszínekre és vidéki nagyvárosokba is.
A támogatásnak több formája lehetséges, melynek lehetőségeiről örömmel egyeztetünk Önökkel elérhetőségeink egyikén.
Kérjük, vegye fel velünk a kapcsolatot az info@deltaprodukcio.hu e-mail címen vagy a 06303595793-as telefonszámon!
UNICEF Magyarország
Az UNICEF a gyerekek és fiatalok mentális egészségéért a világban és itthon
Az UNICEF a világ legrangosabb gyermekvédelmi szervezeteként több mint 190 országban van jelen, legfontosabb feladata és mandátuma, hogy a legkiszolgáltatottabb helyzetben lévő gyerekek támogatására gyűjtsön adományokat és azonnali segítséget nyújtson a válságövezetekben. Csak a tavalyi évben, 2023-ban 412 krízisre reagált 107 különböző országban, ahol a fegyveres konfliktusok, vagy a klímahatások, betegségek és éhínség miatt a gyerekek alapvető életkörülményei sem biztosítottak. A világ legkiszolgáltatottabb gyermekeinek védelemre, egészséges környezetre, tiszta vízre, élelemre és oktatásra van szükségük, de a humanitárius munka részeként kiemelten fontos feladat a gyerekek mentális egészségének támogatása és a lelki segítségnyújtás. A nemzetközi munkán túl a szervezet itthon is jelen van és dolgozik a magyar gyerekek és fiatalok jóllétéért. Itthon is egyre több a kihívás, amikkel a fiatalok napi szinten találkoznak, de sokan nem kapnak megfelelő segítséget, ezért az UNICEF Magyarország több mint 15 hazai programjával küzd a magyar fiatalok és családok lelki, mentális egészségéért.
A szervezet kutatásokkal, e-learning tananyagokkal, edukációs videókkal, iskolai foglalkozásokkal és élő rendezvényekkel segít a gyerekeknek, szüleiknek és tanáraiknak lelki egészségük megőrzésében és a problémák felismerésében, mert egy gyerek csak akkor lehet jól, ha a körülötte élő felnőttek is jól vannak.
Tudj meg többet az UNICEF Magyarország mentális egészséggel kapcsolatos programjairól, iratkozz fel az online kurzusokra itt >>> https://unicef.hu/mentalis-egeszseg
Iskolai bántalmazás és bullying
Az UNICEF Magyarország széleskörű felmérést végzett a magyar középiskolás gyerekek körében az iskolai zaklatással és az erőszak elterjedtségével kapcsolatban. A kutatás aggasztó eredményeket mutatott. (kutatás itt >>> https://unicef.hu/wp-content/uploads/2022/11/median_unicef_2022_iskolai_zaklatas_jelentes.pdf)
A magyar fiatalok 85 százaléka már legalább egyszer megtapasztalta az iskolai bántalmazást, a megkérdezettek 66 százaléka pedig arról számolt be, hogy tanulmányai során rendszeresen éri vagy érte fizikai, lelki vagy verbális erőszak – az esetek csaknem felében napi szinten.
A kortárs zaklatásban érintett fiatalok fele még kisiskolásként, 6-10 éves kora között tapasztalt először bántalmazást az iskolában.
„A szülők fokozott figyelme mellett a pedagógusoknak is kiemelkedően fontos szerepük van a bullying megelőzésében és kezelésében. Megfelelő eszközök ismeretében sokat tehetnek azért, hogy megelőzzék az osztályukban kialakuló zaklatást, ezért is fontos a jól képzett pedagógus bizalmi viszonya és párbeszédre való nyitottsága a gyerekekkel és a szülőkkel” – mondta Szlankó Viola, az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója.
A bántalmazási esetek kimagasló többségében a bántalmazó az áldozat osztálytársa, a mai világban azonban nem feltétlen jelent megnyugvást a tanítás vége. Manapság ugyanis a kortárs zaklatás nem áll meg az iskola kapuiban, gyakran az online térben is folytatódik személyes üzenetek formájában vagy a közösségi médiában.
A bántalmazás sajnos több mint egy egyszeri konfliktus, ugratás vagy csipkelődés. Egy olyan ismétlődő és agresszív viselkedésforma, amellyel a másikat testi erőszakkal vagy szavakkal szándékosan megalázzák.
A bullyingnak három szereplője van: a bántalmazó, a bántalmazott és a szemlélődő. Sokszor az áldozat számára nem is maga az erőszak jelenti a legnagyobb traumát, hanem az, hogy a társai tétlenek és közömbösek maradnak (vagy rosszabb esetben akár be is kapcsolódnak a bántalmazásba).
Az UNICEF Magyarország iskolai és kortárs bántalmazás elleni #NENÉZZFÉLRE kampányában a hazai zenei élet népszerű sztárjaival hívja fel a figyelmet a jelenség elterjedtségére, veszélyességére és az ilyen helyzeteket sokszor csak néma szemtanúként átélő kortársak szerepének fontosságára. A kampányhoz csatlakozó zenészek a 2023-as Gyermekjogi Konferencián egy kerekasztal-beszélgetés során mesélték el meg saját, személyes történeteiket a témában. A beszélgetést megtekinthető az UNICEF Magyarország YouTube-csatornáján itt >>> https://www.youtube.com/watch?v=dJ_yrKAVKRM
„A bántalmazás a közösség minden tagjára negatív hatással van, ezért fontos, hogy a passzív szemlélők ne hagyják szó nélkül a jelenséget, hiszen egy segítő közösség lehet a bullying leghatékonyabb megelőzése. Szülőként és pedagógusként is fontos, hogy a bántalmazásra utaló jeleket időben felismerjük, de a kortársak szerepe is kiemelkedő.” – fűzte hozzá Mészáros Antónia, az UNICEF Magyarország ügyvezető igazgatója.
#NENÉZZFÉLRE, jelezd, hogy a bántás nem menő! Tudj meg többet a kortárs bántalmazás elleni kampányunkról itt >>> https://unicef.hu/nenezzfelre
Online bántalmazás és cyberbullying
A mai világban már nem feltétlen jelent menekülőútvonalat az iskolaidő vége a kortárs zaklatás áldozatainak, hiszen a bántalmazás nem áll meg az iskola kapuiban – gyakran az online világban is folytatódik. Az UNICEF Magyarország felmérése szerint az online és offline bántalmazás áldozatainak köre erősen összefügg, az iskolában bántalmazottak közel felét az online térben is zaklatták.
Veszélyes jelenségről van szó, de fontos, hogy tudjuk: van megoldás. A szülők elsődleges eszköze a beszélgetés. A Készenléti Rendőrség, Nemzeti Nyomozó Iroda, Kiberbűnözés Elleni Főosztály szakmai támogatásával a szervezet 3 esettanulmányt dolgozott ki, amelyekkel a szülők figyelmét hívja fel arra, hogy a gyermekük online tevékenysége milyen veszélyeket rejthet és azokat hogyan tudják megfelelően kezelni. A kiadvány olyan hétköznapi eseteket mutat be, melyek bármelyik olyan fiatallal előfordulhatnak, akik valamilyen formában jelen vannak az online térben. Töltsd le a szülők számára készült esettanulmányokat itt >>> https://unicef.hu/bantalmazas-az-online-terben-tippek-szuloknek
Ezek a tudásanyagok segítenek a megelőzésben és abban, hogy az érintettek segítséget kérhessenek, vagy bárki másnak segíthessenek. Nemcsak szülőknek, hanem kifejezetten gyerekeknek és fiataloknak szóló anyagok is elérhetők az UNICEF Magyarország oldalán, amik segítenek az online világban való biztonságos eligazodásban! Iratkozz fel a KiberKresz tanfolyamra itt >>> https://unicef.hu/kiber-kresz-az-online-bantalmazas-ellen
HelpApp – applikáció, ami a kezedbe adja a segítséget!
A 21. század gyermekei már a legnagyobb természetességgel használják a mobiltelefonokat, számítógépeket, internetet. Ha segíteni akarunk nekik, azt a nyelvet kell megtanulnunk, amit ők beszélnek és azokat az eszközöket kell használnunk, amelyeket ők használnak. Erre a célra fejlesztette ki az UNICEF Magyarország a HelpApp applikációt, amely segítségével az alapvető segélyhívó és helyzetjelző funkciók mellett bárki megismerheti az erőszak fajtáit, azt, hogy hogyan lehet felismerni az erőszakos helyzeteket, továbbá hasznos tippeket és tanácsokat is ad arra vonatkozóan, hogy mit lehet erőszak nélkül tenni ilyen szituációkban, hiszen már egy jó szó, vagy támogató tekintet is sorsfordító lehet.
Töltsd le a HelpAppet és tudj meg többet az applikációról itt >>> https://unicef.hu/ezt-tesszuk-itthon/segitunk/helpapp
További anyagok
Legfrissebb beszélgetésünk az iskolai bullyingról új sorozatunkban:
Kapcsold be! sorozatunk 3. epizódja a bullying okairól és lehetséges megoldási lehetőségeiről Jocó bácsival és az UNICEF Magyarország Fiatal Nagykövetével, Galambos Annával >>> https://youtu.be/YTZGDfbozD0?si=HnumX2cVt7v9ZjTl
Iskolai bántalmazás és bullying >>> https://unicef.hu/bullying
Kerekasztal-beszélgetés a bullyingról a 2023-as Gyermekjogi Konferencián >>> https://www.youtube.com/watch?v=A_Omc9tH21c
Beszélgetés a kortárs bántalmazásról a SopronFeszten >>> https://unicef.hu/a-kortars-bantalmazasrol-beszelgettunk-a-sorpronfeszten
Együttműködő és szakmai partnerek:
Köszönjük, hogy küldetésünk mellé áll, hogy közösen nyújtsunk segítő kezet az iskolai zaklatás elszenvedőinek!
Örömmel állunk rendelkezésükre az info@deltaprodukcio.hu e-mail címen vagy a 06303595793-as telefonszámon.