Bullying
Az UNICEF Magyarország széleskörű felmérést végzett a magyar középiskolás gyerekek körében az iskolai zaklatással és az erőszak elterjedtségével kapcsolatban. A kutatás aggasztó eredményeket mutatott.
A magyar fiatalok 85 százaléka már legalább egyszer megtapasztalta az iskolai bántalmazást, a megkérdezettek 66 százaléka pedig arról számolt be, hogy tanulmányai során rendszeresen éri vagy érte fizikai, lelki vagy verbális erőszak – az esetek csaknem felében napi szinten.
A kortárs zaklatásban érintett fiatalok fele még kisiskolásként, 6-10 éves kora között tapasztalt először bántalmazást az iskolában.
„A szülők fokozott figyelme mellett a pedagógusoknak is kiemelkedően fontos szerepük van a bullying megelőzésében és kezelésében. Megfelelő eszközök ismeretében sokat tehetnek azért, hogy megelőzzék az osztályukban kialakuló zaklatást, ezért is fontos a jól képzett pedagógus bizalmi viszonya és párbeszédre való nyitottsága a gyerekekkel és a szülőkkel” – mondta Szlankó Viola, az UNICEF Magyarország gyermekvédelmi igazgatója.
A bántalmazási esetek kimagasló többségében a bántalmazó az áldozat osztálytársa, a mai világban azonban nem feltétlen jelent megnyugvást a tanítás vége. Manapság ugyanis a kortárs zaklatás nem áll meg az iskola kapuiban, gyakran az online térben is folytatódik személyes üzenetek formájában vagy a közösségi médiában.
A bántalmazás sajnos több mint egy egyszeri konfliktus, ugratás vagy csipkelődés. Egy olyan ismétlődő és agresszív viselkedésforma, amellyel a másikat testi erőszakkal vagy szavakkal szándékosan megalázzák.
A bullyingnak három szereplője van: a bántalmazó, a bántalmazott és a szemlélődő. Sokszor az áldozat számára nem is maga az erőszak jelenti a legnagyobb traumát, hanem az, hogy a társai tétlenek és közömbösek maradnak (vagy rosszabb esetben akár be is kapcsolódnak a bántalmazásba).
Online bántalmazás és cyberbullying
A mai világban már nem feltétlen jelent menekülőútvonalat az iskolaidő vége a kortárs zaklatás áldozatainak, hiszen a bántalmazás nem áll meg az iskola kapuiban – gyakran az online világban is folytatódik. Az UNICEF Magyarország felmérése szerint az online és offline bántalmazás áldozatainak köre erősen összefügg, az iskolában bántalmazottak közel felét az online térben is zaklatták.
Veszélyes jelenségről van szó, de fontos, hogy tudjuk: van megoldás. A szülők elsődleges eszköze a beszélgetés. A Készenléti Rendőrség, Nemzeti Nyomozó Iroda, Kiberbűnözés Elleni Főosztály szakmai támogatásával a szervezet 3 esettanulmányt dolgozott ki, amelyekkel a szülők figyelmét hívja fel arra, hogy a gyermekük online tevékenysége milyen veszélyeket rejthet és azokat hogyan tudják megfelelően kezelni. A kiadvány olyan hétköznapi eseteket mutat be, melyek bármelyik olyan fiatallal előfordulhatnak, akik valamilyen formában jelen vannak az online térben. Töltsd le a szülők számára készült esettanulmányokat itt: https://unicef.hu/bantalmazas-az-online-terben-tippek-szuloknek
Ezek a tudásanyagok segítenek a megelőzésben és abban, hogy az érintettek segítséget kérhessenek, vagy bárki másnak segíthessenek. Nemcsak szülőknek, hanem kifejezetten gyerekeknek és fiataloknak szóló anyagok is elérhetők az UNICEF Magyarország oldalán, amik segítenek az online világban való biztonságos eligazodásban! https://unicef.hu/kiber-kresz-az-online-bantalmazas-ellen
HelpApp – applikáció, ami a kezedbe adja a segítséget!
A 21. század gyermekei már a legnagyobb természetességgel használják a mobiltelefonokat, számítógépeket, internetet. Ha segíteni akarunk nekik, azt a nyelvet kell megtanulnunk, amit ők beszélnek és azokat az eszközöket kell használnunk, amelyeket ők használnak. Erre a célra fejlesztette ki az UNICEF Magyarország a HelpApp applikációt, amely segítségével az alapvető segélyhívó és helyzetjelző funkciók mellett bárki megismerheti az erőszak fajtáit, azt, hogy hogyan lehet felismerni az erőszakos helyzeteket, továbbá hasznos tippeket és tanácsokat is ad arra vonatkozóan, hogy mit lehet erőszak nélkül tenni ilyen szituációkban, hiszen már egy jó szó, vagy támogató tekintet is sorsfordító lehet.
https://unicef.hu/ezt-tesszuk-itthon/segitunk/helpapp
Darázs előadásokat követő kerekasztal beszélgetések:
A Darázs első évében az UNICEF Magyarország szakértőinek és meghívott vendégek közreműködésével podcast-sorozatot hoztunk létre az előadásunkhoz kapcsolódó kibeszélőinkben.
További anyagok, segédletek az UNICEF Magyarország jóvoltából:
https://youtu.be/YTZGDfbozD0?si=HnumX2cVt7v9ZjTl
https://www.youtube.com/watch?v=A_Omc9tH21c
https://unicef.hu/a-kortars-bantalmazasrol-beszelgettunk-a-sorpronfeszten